منیژه

از هر دری سخنی از هر جایی مطلبی

کوسه

 

کوسه ها برای انسان ها همیشه معمایی ترسناک بوده اند که بی دلیل زیر فشارها و شکار انسان قرار گرفته اند.

فیلمهای وحشتناکی که از حملات کوسه ها ( آرواره و شارک اتک ) در دهه 70 ساخته و به نمایش درآمدند با به خطر انداختن جان این مخلوقات  آنان را در معرض خطر انقراض قرار داده است.

تاکنون 400 گونه کوسه ماهی شناسائی شده است ، از میان این گونه ها فقط سه گونه ( ببری ، سفید  و ماکو) اشتباهی به انسانها حمله کرده اند ! دلیل این حمله شباهت شناگران به غذای مورد علاقه کوسه ها یعنی سیل ها می باشد. زیرا بدن شناگران از زیر آب بسیار شبیه به سیلها بوده و کوسه ها به اشتباه می اندازد.


 

سه گونه فوق فقط در سواحل فلوریدا ، افریقای جنوبی و شمال استرالیا زندگی می کنند.

از سال 1900 تا به امروز فقط 110 مورد حمله کوسه در امارهای جهانی گزارش شده است که فقط 12 مورد منجر به مرگ قربانی گردیده است.  اما از آن سال تا به امروز سالانه ملیونها تن کوسه قربانی شکار بی رویه انسان شده است که شدیدا این موجودات را در خطر انقراض قرار داده است.

این موجودات که به پالاینده های دریاها و اقیانوس ها معروفند، قسمتی مهم از زنجیره حیات وحش محسوب می شوند که همانند جدیدترین اختراعات بشر دارای مهارت ها و توانایی های بالایی در بدن خود هستند. شاید روزی انسان برای آنها احترام قائل شود که دیگر نتوان براحتی آنها را در اقیانوس ها یافت نشوند.

این موجودات ، ماندگار و پیچیده که قدمت آنها به بیش از 300 میلیون سال پیش یعنی قبل از دوران دایناسورها بر می گردد، اسکلت بندی آنها از غضروف می باشد. مثل سایر ماهیها بافت پوست آنها دارای فلسهای بزرگ و برجسته نیست. از لحاظ تنفسی آب وارد دهان آنها شده از آبشش عبور کرده و از شکاف دستگاه تنفسی پشت سر ماهی بیرون می رود. کوسه ها  کیسه هوا برای شناوری در بدن خود  ندارند بنابراین از حرکت به سمت جلو برای کنترل وضعیت عمودی خود استفاده می کنند.به همین دلیل آنان دائم در حرکت بوده و توقف آنها منجر به غرق شدن و مرگشان میگردد. دُم آنها مثل ملخ هواپیما عمل کرده با حرکت آن به سمت راست و چپ به جلو پیش می روند. حرکت به سمت جلو باعث می شود تا آب به قسمت باله ها رانده شود و مانند هواپیما شناور گردند. کوسه ها دارای حس شنوایی خیلی دقیقی هستند.

کوسه ها دارای دید بسیار عالی هستند که باعث می شود به صورت خارق العاده حرکات را در نور کم مثل نور ستاره ها تشخیص دهند. بعضی از گونه ها در نور زیاد، حتی جزئیات و رنگ ها را از فاصله 50متری یا بیشتر می بینند.

همچنین کوسه ها به تماس و بوها پاسخی قوی می دهند و حس های گسترش یافته ای دارند که به تعیین موقعیت و جهت یابی آنها کمک می کند. کوسه ها در مواقع کمبود غذا نیز از قدرتی استفاده می کنند که کمتر شکارچی به آن مجهز است. آنها قادرند در فاصله 30 سانتیمتری، الکتریسیته جزئی را تشخیص دهند، بنابراین می توانند طعمه های پنهانی را نیز پیدا کرده و شکارکنند.

این ماهی های عجیب، بوهای شناور در آب را از فاصله 100 متری تشخیص می دهند. این کار عجیب به وسیله مقایسه شدت بوی گرفته شده بین سوراخ بینی چپ و راست انجام شده که باعث می شود شکار را بسرعت جهت یابی و شکار کنند.

کوسه ماهی ها دارای ماده شیمیایی هستند که بسرعت کوسه های دیگر را آگاه می کنند تا از محلی خاص که ممکن است برای آنها خطرناک باشد، دور شوند. در این حالت کوسه ها حتی دست از تغذیه نیز می کشند و از آن محل بسرعت دور می شوند.

 

 

هوش کوسه ها

براساس استانداردهای جانورشناسی، کوسه ها مغز بزرگی دارند که خوب رشد کرده است. این ماهی ها می توانند بخوبی بسیاری از پستانداران، یاد بگیرند و به خاطر بیاورند.

در بعضی از گونه ها، مغز قدرت بیشتری دارد و می تواند روش های ابتکاری خوبی انجام دهد، به عنوان مثال در کوسه های ببری، روش آزمون و خطا یکی از روش هایی است که در تکنیک های شکار به کار می رود و کمک فراوانی برای حفظ بقا به شمار می رود. تلاش های گروهی نیز که کمک بیشتری برای پیدا کردن غذا می کند و نشان دهنده هوش بالای این جانوران است، به کرات در میان کوسه ها دیده می شود. در یک برنامه تحقیقاتی مشاهده شد که هفت کوسه سفید در آبهای کم عمق خلیج اسمیتس و نیکل در جنوب آفریقا به دور جسد یک وال جمع شده اند و به نظر می رسید که آنها توافق کرده بود تا جسد وال را به آبهای عمیق تر ببرند.


کوسه ماهی

  

● بزرگترین کوسه آدمخوار

بزرگترین کوسه آدمخوار، کوسه ماهی سفید بزرگ است که طول آن ممکن است تا ۱۲ متر برسد.

http://www.khabarfarsi.com/newsImages/logoImages/2009/2009-02/2009-02-20/174267=429586_orig.jpg

جام جم آنلاين: روز گذشته دو نوجوان فلوريدايي توانستند با وسايل ماهيگيري پدرشان يک کوسه غول پيکر دو و نيم متري را که 200 کيلو وزن داشت را شکار کنند.

به گزارش مهر ، اين دو نوجوان آمريکايي که براي تفريح به يک سفر دريايي رفته بودند نه تنها تفريح نکردند بلکه توانستند يک کوسه آدم‌خوار دويست کيلويي را شکار کنند و جان‌شان را نجات دهند.

مارکس که برادر بزرگتر است درباره نحوه وقوع اين شکار خطرناک مي‌گويد: همراه برادرم در جلوي قايق نشسته بوديم و در آرامش ماهيگيري مي‌کرديم که ناگهان يک ماهي بزرگ به قلابمان گير کرد. ابتدا تصور کرديم يک ماهي بزرگ است اما پس از چند دقيقه آرواره‌هاي يک کوسه آدم‌خوار نمايان شد.

پدر اين دو نوجوان که شکارچي کوسه است درباره اين شکار بي‌سابقه مي‌گويد: قايقم مخصوص شکار کوسه بوده و براي همين تمام لوازم مورد نياز عمليات شکار اين ماهي غول پيکر آماده بوده است. البته اين نکته حائز اهميت است که فرزندانم شکار کوسه را به خوبي بلد بوده‌اند در غير اينصورت هم‌اکنون کوسه آنها را شکار کرده بود.

.::تصاویر خفن از کوسه ی آدم خوار::.

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۴/۲۸ساعت 9:17  توسط  منیژه   |